Menu
Pilnā versija

Taisnīguma tabess un tā cēloņi

Arturs Priedītis · 05.06.2015. · Komentāri (30)

Pievienot komentāru

Lapas:    1   Rādīt komentārus, sākot ar: pirmo | pēdējo

...

06.07.2015. 01:40

12 gādāts domas raiti vemju puses tikai rokot malas pirktu ...


m
u
r
g
d
i
s

Atbildēt

...

06.07.2015. 01:40

1 gādāts domas raiti vemju puses tikai rokot malas pirktu ...


m
u
r
g
d
i
s

Atbildēt

Vizma

13.06.2015. 05:16

Latviešiem ar savu pašcieņu vis kārtībā, ar savas zemes mīlestību arī, kam nav kārtībā arī sūkstas, godīgumu audzina ģimenē, labestību, mīlestību ticību saviem spēkiem, katrai ģimenei ir savas vērtības kuras nodod mantojumā, lielākā tautas daļa ir piedalījusies dziesmu un deju svētkos, mīlam savas tautas dziesmas, ziņģes, tautas gatsimtiem atstāto folkloru, dejas, darba mīlestību, prieku kas mājo mūsu debesīs, dveselē, tautas dvesele ir spēcīga un sasniedz savus mērķus. Mēs esam pierādījums gadsimtiem ilgi suņi reij bet tauta iet.

Atbildēt

Deniss K.

11.06.2015. 13:14

No Stikla kalna: "Izcelsme.Tagad ir noskaidrots, ka cilvēks ir cēlies no pērtiķa. Vēl nesen bija cerība, ka tas tā nav. Cilvēkiem nepatika atzīt savu izcelsmi no pērtiķiem. Tagad ir zināms, ka pirms Homo sapiens sapiens rašanās bija 11 seno pērtiķveidīgo radījumu tipi. 12.tips bija HSS. Pašlaik uz planētas dzīvo vairāk kā 100 tūkst. gorillas un 300 tūkst. šimpanzes. Tagad neviens vairs nešaubās, ka cilvēka dzīmtene ir Āfrika. Ilgu laiku un arī vēl šodien daudzi cer atrast t.s. missing link – trūkstošo ķēdītes posmu starp pērtiķi un cilvēku. Šis posms varētu nomierināt tos cilvēkus, kuriem nepatīk atzīt savu izcelsmi no pērtiķiem. Tādi trūkstošie ķēdītes posmi tiek atrasti regulāri. Piemēram, 2010.gadā tika atrasti trīs jauni posmi: 1) antralopithecus sediba – vēl ne cilvēks, bet jau kaut kas „labāks” par australopiteku; 2) Homo gautengensis – senais cilvēks no Dienvidāfrikas; 3) „deņisova cilvēks” – noslēpumainais sibīrietis. Bioloģiskie dati liecina, ka kaut ko esam mantojuši no neandertāliešiem. Cilvēku rasi nosaka, ņemot vērā gēnus; rases īpašības ir iedzimtas īpašības. Dabiskā izlase ir gēnu līmenī – tiek iedzimtā ceļā mantota. Pastāv 3 rases: negroīdi, eiropeīdi un mongoloīdi."

Atbildēt

Lilita

09.06.2015. 11:32

Nekas jau no tādiem rakstiem nemainīsies un nekādi secinājumi nebūs. Noskurināsies kā pīles pēc peldes un ies tālāk strādāt netaisnību. Tāpēc jau tādi raksti ir tikai vienā portālā.

Atbildēt

man šķiet, ka

07.06.2015. 17:39

»

Dabas bērns

" Zinu, ka tā ir pesimistiska prognoze...


jau ir pierādīts, ka cilvēks pats gēnus var mainīt. Domas materializējas - un viss pārējais par šo tēmu. :-)
Un Dievam ir tikai divas rokas - Tavējās, mīļo cilvēk!

Atbildēt

Haris.

07.06.2015. 16:53

!!!!! Ļoti vērtīgs raksts! Diemžēl,mūsdienu deģenerētai jaunatnei pēc 25 gadu smadzeņu skalošanas ,vārdu-"taisnīgums"un "sirdsapziņa"- jēga ir sveša.Un,diez vai kāds no viņiem zin tādu Jāni Poruku,kurš jau vairāk,kā pirms 100 gadiem stāsta "Baltās drānas" varonim Krišjānim ielicis mutē šādus vārdus:"...tas,kurš tikai netaisnību pazīst,nevar pazīt laimes,jo laime stāv tikai tur,kur stāv taisnība."Šo citātu komentāros atkārtoju jau vairākkārt-uzskatu to par ļoti svarīgu un pateicos Priedīša k-gam par,populārā valodā,jēdziena plašāku izklāstu.Paldies!

Atbildēt

Dabas bērns

07.06.2015. 13:16

»

Edge

Tikai mainoties cilvēkiem var mainīties vide ap cilvēkiem...


"Mainoties iekārtām - mainās vide ap cilvēkiem"

Cilvēku "kvalitāte" nosaka attiecīgās iekārtas "kvalitāti" un attiecīgo vidi ap cilvēkiem. To nosaka attiecīgo cilvēku kolektīvā apziņa.

Viena no A.P. šī raksta rozīnītēm, manuprāt, ir akcents uz skaistumu uzstādījumā "Katram pēc spējām un katram pēc vajadzībām" un secinājums, kāpēc sanāca tā, kā nu sanāca - tieši cilvēku dažādības dēļ.

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 13:01

»

Dabas bērns

" Zinu, ka tā ir pesimistiska prognoze...


Tikai mainoties cilvēkiem var mainīties vide ap cilvēkiem!
====================================================
Mainoties iekārtām - mainās vide ap cilvēkiem:
"Kā Pietiek jau ziņoja, VAS Latvijas valsts ceļi ir ieplānojusi ceļa Ragana-Bīriņi-Vidriži rekonstrukciju, kas paredz izcirst ceļa malā esošos kokus, kuri veido vienu no skaistākajām Latvijā vēl atlikušajām alejām,....."
http://www.pietiek.com/raksti/sadurskis_oficiala_iesnieguma_apsauba_birinu_alejas_iznicinasanas_sabiedrisko_apspriesanu

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 12:57

»

DNS

"Respektīvi, jāuzlabo ir cilvēku gēni, bet nevis cilvēku dzīves vide......" (A.Priedītis


"Bija kolhoznieki, kļuva kontrabandisti"
http://www.la.lv/bija-kolhoznieki-kluva-kontrabandisti-2/
====================================================
Visādi notiek - Šveicē gēniem mainās gēnu struktūra pozitīvās enerģijas uztveršanai, Latvijā - ......
Skat', kādi procesi notiek daudzcietušajā Latgalē pēc neo-liberālās ideoloģijas ieviešanas 1991.g.21.augustā:
"No 1990. līdz 1998. gadam iedzīvotāju skaits Latgalē samazinājās par 6,7 procentiem. No 2000. gada līdz 2011. gadam iedzīvotāju skaits Latgalē samazinājās par 21,1 procentu. Ne dabas stihijas, ne mēris šo Latvijas zvaigzni nav piemeklējuši. Tikai politika."
http://nra.lv/viedokli/viktors-avotins/64894-cilveki-doma-ka-izdzivot-vara-ka-izdzivot-cilvekus.htm?cnr=11

Atbildēt

Dabas bērns

07.06.2015. 12:07

»

Uldis Sēne

Tēma aktuāla - paldies autoram. Diemžēl arī esmu spiests uzskatīt, ka pozitīvas pārmaiņas cilvēka domāšanā un uzvedībā, nu jau vairs nav iespējamas bez globāla mēroga sociālā satricinājuma. Cilvēcei ir jādabū tā pamatīgāk pa pakaļu, lai aptvertu patiesās vērtības un kādiem mehānismiem tās nodrošināt...


" Zinu, ka tā ir pesimistiska prognoze."

Laikam jau nē. Tā ir REĀLA prognoze. Turklāt arvien vairāk domāt spējīgu (???) cilvēku uzskata tieši tā.

Satricinājums varētu kalpot kā filtrs - iznīcināt tos, kas pārmaiņām nav gatavi, savukārt, pārmaiņām gatavajos mainīt attiecīgi gēnus (ir pierādīts, ka gēni mainās arī cilvēka dzīves laikā!), kas ļaus veidot citādu sabiedrību.

Tikai mainoties cilvēkiem var mainīties vide ap cilvēkiem!

Atbildēt

Uldis Sēne

07.06.2015. 11:05

Tēma aktuāla - paldies autoram. Diemžēl arī esmu spiests uzskatīt, ka pozitīvas pārmaiņas cilvēka domāšanā un uzvedībā, nu jau vairs nav iespējamas bez globāla mēroga sociālā satricinājuma. Cilvēcei ir jādabū tā pamatīgāk pa pakaļu, lai aptvertu patiesās vērtības un kādiem mehānismiem tās nodrošināt nākotnē. Zinu, ka tā ir pesimistiska prognoze. Taču nav nekāda pamata uzskatīt, ka viss varētu atrisināties mierīgā, lēnā, pakāpeniskā procesā. Nekādu cerību. Bet ne jau pirmo reizi cilvēces pastāvēšanas vēsturē kas tāds notiksies.
Savukārt, kas attiecas uz Darvina evolūcijas teoriju, tad autoram nāktu par labu papētīt to godīgo antropologu, ģeologu, biologu, uc. nozaru zinātnieku sniegtos artefaktus, atklājumus un argumentus, kurus akadēmiskā zinātne noignorē, jo tie sagāž šo teoriju kā kāršu namiņu. Nav nekāda pamata uzticēties pat vismodernākajām artefaktu vecuma noteikšanas metodēm, jo tās balstās uz aplamu pieņēmumu pamatbāzes, ko negribīgi atzīst pat ievērojami zinātnieki. Darvina teorija sen jau pārvērtusies par dogmu un reliģiju vienlaicīgi bez apstrīdēšanas tiesībām, ja vien negribi zaudēt darbu zinātniskajā sfērā.

Atbildēt

DNS

07.06.2015. 09:21

»

Edge

Jādomā - tātad jāatceras pagātnē notikušais, lai labāk saprastu taisnīguma tabesa cēloņus. Galu galā jau vairāk kā 2000 gadu pagājis kopš "dvēseļu glābēja" parādīšanās un "jaunās koncepcijas" pasludināšanas...


"Respektīvi, jāuzlabo ir cilvēku gēni, bet nevis cilvēku dzīves vide......" (A.Priedītis)
Tas arī notiek, gēniem mainās struktūra uz citu enerģiju uztveršanu. Arī cilvēka apzināts lēmums maina šūnu stāvokli. To procesu vada cilvēku pašu augstākie aspekti

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 07:50

»

New World Dis-Order

Protams, bet tas nozīmē arī zināmu pārbaudi jaunajam. Vecās un drošās varas metodes uzmanības novēršanai no sevis izzināšanas ir labi zināmas: visu veidu atkarību provocēšana un to pieejamības nodrošināšana, patiesības par cilvēku izcelsmi slēpšana un aizvietošana ar "zinātniskām teorijām". Ir jaunās...


Jādomā - tātad jāatceras pagātnē notikušais, lai labāk saprastu taisnīguma tabesa cēloņus. Galu galā jau vairāk kā 2000 gadu pagājis kopš "dvēseļu glābēja" parādīšanās un "jaunās koncepcijas" pasludināšanas.
Varbūt tiešām gēnu inženierija mainīs pasauli ātri, bez lielas piepūles un klibošanas pa akmeņaino ceļu uz Golgātu:
"Respektīvi, jāuzlabo ir cilvēku gēni, bet nevis cilvēku dzīves vide......" (A.Priedītis).

Atbildēt

New World Dis-Order

07.06.2015. 07:00

»

Edge

Būsim reāli?! Jaunās koncepcijas ietvaros notiekošā "apslāpēšana" darīt aizvien palielinās un palielinās - to ne tikai degradācija Latvijas izglītības sfērā apliecina, bet arī aizvien pieaugošais narkomānu skaits...


Protams, bet tas nozīmē arī zināmu pārbaudi jaunajam. Vecās un drošās varas metodes uzmanības novēršanai no sevis izzināšanas ir labi zināmas: visu veidu atkarību provocēšana un to pieejamības nodrošināšana, patiesības par cilvēku izcelsmi slēpšana un aizvietošana ar "zinātniskām teorijām". Ir jaunās metodes - gadžeti ar dažadām precīzām izstarojumu frekfencēm, kas stimulē vai pavājina konkrētas cilvēku īpašibas. Protams vesela rinda citu izklaižu tiks no jauna piedāvātas. Tas viss strādā uz nenobriedušām dvēselēm neatkarīgi no vecuma. Dvēseles, kas sāk sevi apzināties pamazām atgūst neatkarību domāšanā un nav vairs ietekmējamas, kas arī veidos jauno koncepciju. Tas var nebūt ātri, ja cilvēki paši nevēlēsies to saprast. Joprojām ir izvēles iespēja - pa vecam atdot savu spēku svešai varai, vai pašam to lietot cilvēku labā.

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 06:49

Būsim reāli - galu galā "jaunās" koncepcijas ieviešnas laikā neo-liberālisma ideoloģijas apsēstie strauji degradējās arī paši:
"...Viņš ir mainījies. No jauna, daudzsološa politiķa ar ASV Klārka Universitātē iegūtu doktora grādu kabatā pārvērties par pelēku, dzīves nogurdinātu vīru, kas kaļ biznesa plānus ar vārdā nenosauktu uzņēmēju atbalstu un lepojas ar labajiem kontaktiem visās Saeimas frakcijās."
Jāsāk domāt ar savu galvu.
http://www.irir.lv/2015/5/6/jasak-domat-ar-savu-galvu

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 06:42

»

New World Dis-Order

Liela kara nebūs. Toties būs ledus laikmets. Diezgan ātri...


Būsim reāli?! Jaunās koncepcijas ietvaros notiekošā "apslāpēšana" darīt aizvien palielinās un palielinās - to ne tikai degradācija Latvijas izglītības sfērā apliecina, bet arī aizvien pieaugošais narkomānu skaits:
"Traģiski. Latvijas jauniešiem marihuāna kļuvusi par normu"
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/545365-tragiski_latvijas_jauniesiem_marihuana_kluvusi_par_normu

Atbildēt

New World Dis-Order

07.06.2015. 06:32

»

Edge

Būsim reāli? Pašlaik pasaule mainās uz netaisnīgāku dzīves telpu nākotnes cilvēkam - to ne tikai kara propagandas skaļums un reālā kara tuvums apliecina(Ukraina) - , bet arī augstais bezdarba līmenis jauniešu vidū Ltvijā...


Liela kara nebūs. Toties būs ledus laikmets. Diezgan ātri.
Jauniešiem jāatrod pašiem jaunais dzīvesveids, jo gandrīz visa vecā paaudze nav piemērota jaunajām koncepcijām. Pamatā var cerēt uz tiem, kas sāka dzimt no 1987.gada. Visu, kas vajadzīgs garīgai attīstībai var sameklēt, ja neapslāpē savu vēlēšanos to darīt.

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 06:19

»

New World Dis-Order

Atkal bezcerības propoganda. Latvijā nu jau kādu pusgadu diagnoze ir noskaidrota. Nav vairāk jāpierāda taisnīguma deficīts visā varas rīcībā. Tas ir vienkārši jau vipārzināms fakts. Ir laiks runāt patiesību, bez uzsvara uz varas netaisnību. Jaunais rīcības modelis ir garīguma (nejaukt ar reliģijas) ...


Būsim reāli? Pašlaik pasaule mainās uz netaisnīgāku dzīves telpu nākotnes cilvēkam - to ne tikai kara propagandas skaļums un reālā kara tuvums apliecina(Ukraina) - , bet arī augstais bezdarba līmenis jauniešu vidū Ltvijā:
"OECD pētījumā secināts, ka 46% no 83 200 jauniešiem, kuri nestrādā un nemācās, nemeklē arī darbu."
http://financenet.tvnet.lv/zinas/561559-lm_prezente_100_000_vertu_petijumu_par_jauniesu_bezdarbu_deputats_apsauba_ta_lietderibu

Atbildēt

New World Dis-Order

07.06.2015. 06:09

Atkal bezcerības propoganda. Latvijā nu jau kādu pusgadu diagnoze ir noskaidrota. Nav vairāk jāpierāda taisnīguma deficīts visā varas rīcībā. Tas ir vienkārši jau vipārzināms fakts. Ir laiks runāt patiesību, bez uzsvara uz varas netaisnību. Jaunais rīcības modelis ir garīguma (nejaukt ar reliģijas) klātbūtne visos ar cilvēka darbību saistītajos aspektos. Racionālais un iracionālais nav būtiskais parametrs, lai notiktu taisnīguma reinkarnācija. To ienes tieši garīgā attīstība, tai skaitā garīgā izglītība, patiesagarīgā informācija un garīgās prakses. Nav pat būtiskas detaļas, bet tikai tīrais nolūks, kas raksturīgs tikai cilvēkam, kas sevi spēj apzināties kā garīgu būtni. Manuprāt diezgan nenopietni ir atsaukties uz pērtiķiem ar 24 hromosomu pāriem kā uz tiešajiem cilvēka ar 23 hromosomu pāriem senčiem. Cilvēka senči nav dzīvnieki, jo cilvēka DNS ir ar citu daudzdimensiju atribūtiku. Tikai un vienīgi tas, kas slēpjas daudzdimensiju DNS var mainīt pasuli uz taisnīgu dzīves telpu nākotnes cilvēkam

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 06:02

"Latvijas PSR pilsoņiem ir tiesības uz darbu - proti, tiesības dabūt garantētu darbu ar samaksu, kas atbilst darba daudzumam un labumam un nav mazāka par valsts noteikto minimumu - ieskaitot tiesības izraudzīties profesiju, nodarbošanos un darbu atbilstoši savam aicinājumam, spējām, profesionālajai sagatavotībai un izglītībai un ievērojot sabiedrības vajadzības.
Šīs tiesības nodrošina sociālistiskā saimniecības sistēma......" LPSR Konstitūcijas 38. pants.
===================================================
Parunāsim par REĀLĀM lietām (reālo komunismu), tad labāk sapratīsim ne tikai marksisma klasiķa teikto par "darba lomu", bet arī pašreiz novērojamo cilvēka pārtapšanu par pērtiķi:
"Manu un daudzu manu vienaudžu jaunību izpostīja karš.(..)
Sākām vārda vistiešākajā nozīmē klajā laukā un tukšā vietā.(..)Tagadējā Druvas ciematā, kas savu nosaukumu aizguva no kopsaimniecības, viss – dzīvojamās ēkas, vidusskola, sporta nams, asfalta rūpnīca un ražotnes – tika uzcelts kopsaimniecības laikā. Celtniecības brigādē vien pastāvīgi strādāja ap trīssimt vīru."
Mēs tikai nopietnāk strādājām. Saruna ar Jāni Rubuli(1927), kas bija Saldus rajona kopsaimniecības "Druva" priekšsēdētājs (Latvijas Avīze, 17.11.2011.)

Atbildēt

Edge

07.06.2015. 05:47

»

Juris

Par klonu komunismu ir pateikts interesanti. Bet klonus kādiem ir jātaisa. Kā viņi dzīvos, bet laikam kā cilvēki tagad dzīvo, grābjot ko vien var sagrābt


"Taisnīguma komunistiskajā koncepcijā tiek piedāvāts princips „No katra pēc viņa spējām, katram pēc viņa vajadzības”. Taisnīgums it kā būtu nodrošināts. Cilvēks strādā saskaņā ar savām spējām un par darbu saņem saskaņā ar savām vajadzībām. Bet tas ir sasniedzams vienīgi tad, ja visi rīkojās vienādi. Cilvēki ir dažādi. Iespējams, taisnīguma komunistiskā koncepcija triumfēs klonu un varbūt arī simprocentīgajā postcilvēku nākotnē."
====================================================
Pastāvošās neo-liberālās ideoloģijas propagandisti
aplaudēs šādai "it kā" komunistiskās koncepcijas īstenošanas gaitas skaidrojumam. Tāda pieeja ļauj izvairīties no LPSR Konstitūcijā (38.pants) rakstītā apspriešanas - no REĀLI sasniegtā analīzes. Tāda pieeja komunistiskās koncepcijas kritikā ļoti noder savas mazspējas slēpšanai - ļauj turpināt trekni uzdzīvot ģenētiski "pilnvērtīgajiem":
"Pētījumu «Jauniešu sociālā politika» veidojusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) no pērnā jūnija līdz šī gada maijam. Kā norādīja LM pārstāvji,tas izmaksājis 100 000 eiro. Finansējums nācis no Eiropas Sociālā fonda.(..)
OECD pētījumā secināts, ka 46% no 83 200 jauniešiem, kuri nestrādā un nemācās, nemeklē arī darbu."
LM prezentē € 100 000 vērtu pētījumu par jauniešu bezdarbu.....http://financenet.tvnet.lv/zinas/561559-lm_prezente_100_000_vertu_petijumu_par_jauniesu_bezdarbu_deputats_apsauba_ta_lietderibu

Atbildēt

Deniss

07.06.2015. 05:18

No bloga 06.06.: "Ļoti iespējams, pirmdien aizsūtīšu pēdējo eseju. Sākusies ir "trešā gada" problēma, kad arvien vairāk un vairāk nedod mieru velme kaut ko kardināli izmainīt līdzšinējā darbībā. Un līdz šim bija darbība, katru nedēļu gandrīz 3 gadus gatavojot eseju par mūsdienu Latvijas un mūsdienu latviešu kloāku - vietu, kur sakrājušies atkritumu kalni ar savu šausmīgo smirdoņu. Skaidrs, ka pats par sevi smirdoņā nav iespējams ilgi uzturēties. Turklāt smirdoņa strauji pieaug un tai nav redzams gals.

Kā zināms, "trešais gads" ir trulas rutīnas gads jebkurā darbības sfērā un ne tikai manā dzīvē. Vienmēr vajag atcerēties par "trešā gada" iespējamību un speciāli nemocīt sevi, piespiežot turpināt darboties līdzšinējā garā. Gudri menedžeri vienmēr savās struktūrās vērīgi seko, lai neiestātos stagnācija un tāpēc veic kadru pārkārtojumus, lai cilvēki varētu sākt relatīvi jaunu dzīvi. Tad viņu darbība iegūst it kā papildus ieinteresētību, enerģiju, aktivitāti u.tml.

Vispirms sagatavošu publikācijai divas grāmatas. Pēc tam acīmredzot gatavošu jaunu grāmatu. Tās nosaukums varbūt būs "Špenglera katedra". Pirms neilga laika pārlasīju viņa epopeju un skaudri atskārtu tās šodienīgo aktualitāti. Īpaši metodes ziņā, īpaši Rietumu civilizācijas interpretācijā. Sapratu, ka nepieciešams tekstu vēlreiz uzmanīgi izstudēt, kas notiks mūsdienīgā redzējumā un saistībā ar šodienas sociāli globālajām problēmām, kā arī kulturoloģijas izvērsumu aizvadītajā laikā. Piemēram, Špenglera metodes analītika var ļoti daudz dot kulturoloģijas metodes izpratnei. Interesanti būs arī vēlreiz iepazīt Karena Svasjana ļoti gudro viedokli."

Atbildēt

Juris

07.06.2015. 03:20

Par klonu komunismu ir pateikts interesanti. Bet klonus kādiem ir jātaisa. Kā viņi dzīvos, bet laikam kā cilvēki tagad dzīvo, grābjot ko vien var sagrābt.

Atbildēt

denītim

06.06.2015. 14:46

deniss arī savu tautu nodēvējis par latviešiem kam prioritāte esot - pašcieņas trūkums.

Atbildēt

Deniss

06.06.2015. 12:23

»

Deniss

No Stikla kalna: "Platonam taisnīgums ir tad, ja katrs cilvēks zina savu vietu. Viņa „valstī” ir taisnīgums, bet nav brīvība; proti, demokrātija. Platonam nepatika demokrātija, kad katrs nejēga var iejaukties tajos jautājumos, par kuriem viņam nav nekāds priekšstats. Demokrātijā ir brīvība, bet nav ...


No prof.bloga: "Jautājums ir nopietns un varbūt arī pamatots. Iespējams, proletariāts tikai tagad parāda savas ģenētiskās iespējas un ģenētiskā potenciāla rezultātu. Iespējams, tikai šodienas vidējā un jaunākajā paaudzē izpaužās proletariāta ģenētiskā iedaba – tas viss materiāls, kas ir atsijājies proletariāta gēnos. Ja salīdzina pēckara Latvijas proletariāta veidolu ar šodienas Latvijas vidējās un jaunākās paaudzes veidolu (pēckara proletariāta pēctečiem), tad atklājās šausmīga aina. Šodienas vidējās un jaunākās paaudzes vecvectēvi, vectēvi un tēvi morāli tikumiskajā ziņā un prāta kapacitātes ziņā nav salīdzināmi ar mazbērniem un mazmazbērniem, kuru raksturojumā vispiemērotākais apzīmējums ir jēdziens “deģenerāti”. Pēc II Pasaules kara Latvijā palika tikai tas sociālais slānis, kuru var dēvēt par proletariātu. Tie bija masu cilvēki, taču ar augstu morāli tikumisko apziņu, noteiktu vērtību sistēmu, racionālu prātu, spilgti izteiktu pienākuma apziņu, kā arī stabilu priekšstatu par patriotismu, valstiskajiem pienākumiem un atbildību. Šodien mūsu rīcībā var būt vienīgi pēckara proletariāta ģenētiskais mantojums – tie cilvēki, kuri piedzima proletariāta ģimenēs. Kā zināms, proletariāts kā ģenētiski un kulturoloģiski vienots cilvēciskais tips ir vēsturiski ļoti jauna parādība. Pie mums radās tikai XIX gs. beigās. Pie mums radās no lauku zemniecības ne visai laba cilvēciskā materiāla – kalpiem, kuri atstāja laukus un devās uz pilsētām, lai strādātu rūpnīcās. Tātad proletariāta ģenētiskais aizsākums nav iepriecinošs. Nebūt iepriecinošs ir šī aizsākuma rezultāts tagad, kad visapkārt rosās uz zādzībām un nelietībām tendēti tipi. Zinātnei tādējādi ir jātiek skaidrībā par ģenētiskās evolūcijas līkločiem."

Atbildēt

Deniss

06.06.2015. 12:21

No Stikla kalna: "Platonam taisnīgums ir tad, ja katrs cilvēks zina savu vietu. Viņa „valstī” ir taisnīgums, bet nav brīvība; proti, demokrātija. Platonam nepatika demokrātija, kad katrs nejēga var iejaukties tajos jautājumos, par kuriem viņam nav nekāds priekšstats. Demokrātijā ir brīvība, bet nav taisnīguma. Atkārtojam: Platonam taisnīgums ir tad, ja cilvēks nodarbojās ar to, ko viņam atvēl darīt daba, bet nevis viņa paša iegribas un izdoma. Platona ieskatā taisnīgums nevar būt tad, ja valda nejauši cilvēki un pūļa mīluļi. Taisnīgums nevar būt tad, ja nevienam neinteresē, vai valdnieki ir vai nav spējīgi valdīt, kā tas ir pēcpadomju latviešu aizgaldā. Brīvības un taisnīguma nesaderību, nesavienojamību atzina arī Kārlis Markss. Viņš brīdināja, ka ekonomiskajā brīvībā bagātie kļūst vēl bagātāki, bet nabadzīgie kļūst vēl nabadzīgāki. To tagad izbauda arī stulbie latvieši, kuri nekad nesapratīs Edmunda Bērka vārdus: „Viss, kas nepieciešams ļaunuma triumfam, ir labo cilvēku bezdarbība”. Latviešu aizgaldā labie cilvēki ir sastopami. Taču viņi ir tik niecīgā skaitā un tik lielā mērā no dažādu nelietīgu un nekaunīgu ciltsbrāļu puses nomākti un iebiedēti, ka viņus nemaz negribas uzskatīt par labiem cilvēkiem. Jāšaubās, vai gļēvi trusīši ir labi cilvēki. Labs cilvēks bez savas pašcieņas nav iespējams. Pašcieņas trūkums ir latviešu prioritāte. Arī taisnīgums nav iespējams bez pašcieņas. Tāpēc latviešiem tas ir svešs garīgais fenomens."

Atbildēt

Lapas:    1   

Jūsu vārds:

Komentāra teksts: